3. ra, februr 4.
2005.02.11. 18:32
Egyiptomi mgia
Egyiptomban is a valls rsze volt a mgia. A totemizmusbl alakultak ki az llat alak istenek. Ilyen volt Anubisz, a saklisten, Thot, a blcsessg istene, akit biszknt (madrfajta) brzoltak, s a sas alak Hrusz. A Hrusz szeme hieroglifajel az rk letet jelkpezte, szemmel vers elleni vdekezsre hasznltk. Bsztet istenn macska alakban jelent meg, a zene istennje volt. Hnum pedig kosfej isten volt. Ez is az animgia alapjt jelenti, ksbb a mgusok mr maguk is llatalakot akartak lteni. Az llatok tiszteletnek egybknt is nagy szerepe volt, a macska pldul szent llatnak szmtott.
A fraknak klnleges hatalmuk volt, sokszor varzservel is rendelkeztek. Ebben a korban is voltak kln mgusok, akik leggyakrabban papok voltak. A frak srjaira ltalban vdtkokat tettek, melyek tvol tartottk a srrablkat. A legtbb tok halllal fenyegetett, de nem mind volt valdi. Valdi tkot csak kt srban talltak a kutatk. Tutanhamon fra srjn is volt a legenda szerint ilyen tok. A sr felfedezi ezt figyelmen kvl hagytk, s nemsokra tbben is meghaltak kzlk. Az tok azonban ksbb eltnt.
Az egyiptomiak rsa egyfajta rnarsnak szmtott, varzslatos ervel ruhzta fel azokat a helyeket, ahov szveget vstek a hieroglifkkal. Ezek kezdetben kis kpek voltak, melyek trgyakat, llnyeket jelkpeztek. A varzsigket is ilyen mdon rtk.
A mgiagak kzl az asztronmiban is sok ismerettel rendelkeztek. Tanulmnyoztk a bolygkat, csillagokat, naptrat is ksztettek. Az egyik legismertebb csillag a Szriusz (Nagy kutya) volt.
|